Повеќето Формула 1 тимови се противат на проширувањето на шампионатот, пренесе „Ројтерс“, повикувајќи се на извор од висок ранг во еден од Ф-1 тимовите.    

Тимот на Андрети се согласи да го поддржи производителот на автомобили Џенерал Моторс преку неговиот бренд Кадилак и веќе се договори за снабдување со електромотори.

Сепак, според изворот, прифаќањето на американскиот тим во шампионатот е крајно неверојатно. Мајкл Андрети е син на светскиот шампион во Формула 1, Марио Андрети од 1978 година.

Семејството Андрети веќе има тимови во првенства како Индикар, Формула Е и Екстрем Е.

Исто така, Пантер Азија ја објави својата желба да се натпреварува во Ф-1 шампионатот.