Финска затвора четири од осумте источни гранични премини со Русија. Ова го соопшти финската влада, која претходно алармираше дека Москва дека намерно испраќа мигранти од Блискиот Исток во Европа за да го дестабилизира блокот.

Нордиската земја, која дели 1.340 километри граница со Русија, од август бележи зголемување на бројот на луѓе на кои им е дозволено да преминат во Финска и покрај тоа што немаат соодветна документација.

Тие се првенствено безвизни граѓани од Блискиот Исток и Африка, според финската гранична стража.

„Денеска владата донесе одлука да ги затвори граничните премини Ваалимаа, Нуиџамаа, Иматра и Ниирала на копнената граница меѓу Финска и Русија“, изјави за новинарите министерката за внатрешни работи Мари Рантанен.

Петери Орпо, премиерот, ја обвини Русија дека се обидува да ја дестабилизира Финска како одговор на нејзиниот пристап во НАТО претходно оваа година.

Тој рече дека има „различни знаци дека влегувањето во Финска се помага и се охрабрува, па дури и се организира“.

Подготвени сме за различни видови акции, злонамерност од страна на Русија, и затоа оваа ситуација не е изненадување“, рече Орпо.

Москва во април предупреди дека ќе преземе „тактички и стратешки контрамерки“ откако ја опиша одлуката на Финска да се приклучи на НАТО како „напад врз нашата безбедност“.

Вкупно 280 баратели на азил пристигнале на границата од септември, соопшти во четвртокот Граничната патрола.

Но, Рантанен рече дека „бројките не се важно прашање“.

„Ова не е нормално прашање за политиката за азил. Ова е случај кога имаме индиции и информации дека луѓе биле шверцувани во Финска“, рече г-ѓа Рантанен.

Марку Хасинен, заменик-шефот на финската гранична стража, рече дека приливот на мигранти „претставува сериозна закана за националната безбедност… оптоварувајќи ги операциите на властите во источната гранична област“.

Четирите премини кои ќе бидат затворени се најјужните лоцирани во најнаселените региони, додека четирите лоцирани во руралните средини посеверно ќе останат отворени.

Премините ќе се затворат на полноќ во петок до 18 февруари, а барањата за азил ќе бидат централизирани на два од четирите премини што ќе останат отворени.

Односите меѓу Хелсинки и Москва се влошуваат

Врските на Хелсинки со Москва се влошија од почетокот на војната во Украина во февруари 2022 година, што ја натера Финска да се откаже од децениското воено неврзување и да се приклучи на НАТО поради загриженоста за сопствената безбедност.

На 1 октомври Русија протера девет дипломати и го затвори финскиот конзулат во Санкт Петербург како одмазда за Хелсинки што протера девет руски дипломати во јули за дејствување во „разузнавачка функција“.

И во мај, финската државна енергетска групација Фортум објави дека Москва ја презела контролата врз нејзината руска подружница со декрет потпишан од претседателот Владимир Путин.