Бремена жена од Охајо и нејзиното бебе се убиени откако нејзиниот 2-годишен син случајно ја застрелал во грб.

Триесет и едногодишната Лаура Илг сè уште била свесна кога полицајците одговориле на нејзиниот повик во понеделникот. Откако полицијата упаднала во куќата, Илг им кажала дека нејзиниот двегодишен син успеал да дојде до пиштолот и случајно пукал, пишува Индипендент.

Таа беше во спалната соба на вториот кат. Таа наводно била во шок, но останала смирена кога и ја раскажала трагедијата на полицијата, објави Кливленд 19.

Илг, која била во 33-та недела од бременоста, итно била пренесена во болница, каде што лекарите направиле царски рез. Сепак, и мајката и новороденчето починале како последица на повредите, изјави началникот на полицијата Дејв Смит на прес-конференција во вторникот.

Смит рече дека на местото на настанот бил пронајден пиштол SIG Sauer micro ninemm. Полицијата утврди дека биле инсталирани неколку безбедносни мерки во домот за да се спречи детето да добие пристап до пиштолот, вклучително и бебешки порти и брава во спалната соба, рече Смит.

Меѓутоа, на денот на трагедијата вратата од спалната соба случајно била оставена отворена. Пиштолот бил во фиока за ноќна маса, соопшти полицијата.

Илг можела да и каже на полицијата дека перела алишта кога нејзиниот син влегол во собата, си играл со пиштол и ја застрелал во грб.

Полицијата утврдила дека оружјето е на нејзиниот сопруг, кој моментално го има старателството над момчето.