Поранешниот претседател на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп изјави дека ќе ја заврши војната во Украина за 24 часа доколку биде реизбран за претседател на САД во 2024 година, но одби да каже како ќе го постигне тоа.

„Ако војната во Украина не се реши, би ја решил со Зеленски и Путин, тоа би биле многу лесни преговори“,  изјави Трамп за „Фокс њуз“, пренесува „Њујорк пост“.

Трамп одби да каже како ќе ја заврши војната затоа што тогаш не би можел да го користи тоа во преговорите.

Поранешниот американски претседател рече дека разговорите за Украина што тој ги предлага нема да се одржат во следната година и пол, велејќи дека тоа е „долг временски период“ и дека војната во меѓувреме може да стане многу полоша.

„Ако оваа работа, војната во Украина, не се реши до претседателските избори во САД, а можно е да не се реши, можеме да завршиме во светска нуклеарна војна“, предупреди Трамп.

Првата и Втората светска војна, посочи тој, би изгледале како детска игра во споредба со таква нуклеарна војна.

Трамп претходно на својата социјална мрежа Truth Social реагираше на планот на рускиот претседател Владимир Путин за распоредување на тактичко нуклеарно оружје во Белорусија, велејќи им на Американците да се молат, објави „Њузвик“.

„Сè што можам да ви кажам сега е: молете се!“, заклучи Трамп.