Едно лице загина, а неколку се повредени во несреќа во забавниот парк Грона Лунд во шведскиот главен град, објави новинската агенција ТТ, цитирајќи го портпаролот на паркот.
Јавниот радиодифузен сервис СВТ, повикувајќи се на очевидци, рече дека ролеркостерот на паркот Џетлајн делумно излетал од шините за време на возењето.

Полицијата соопшти дека се уште истражува.

„Го празнеме паркот и ја започнавме нашата истрага“, рече портпаролот на полицијата.

Ролеркостерот на Џетлајн со челична патека достигнува брзина до 90 километри на час и висина од 30 метри, превезувајќи повеќе од еден милион посетители секоја година, се вели на страната на забавниот парк.