Тинејџерка (16) од Австралија починала откако била нападнат од морско куче во река. Според Си-Ен-Ен, девојката била нападната додека пливала во реката Свон.

Според полицијата, таа скокнала во водата за да плива со делфините кои биле во близина.

Полицијата ја извлекла од реката и се обидела да и го спаси животот, но таа починала на местото на несреќата.

Не е познато каков тип на морско куче го нападнала девојчето, но локалните медиуми јавуваат дека можеби станува збор за бик-ајкула, која нормално живее во повеќето реки низ Австралија.

Овој вид морско куче може да живее и во свежи води, па често навлегува во реките.

„Устието на реката Свон е добро живеалиште за морските кучиња и тоа значи дека луѓето можат да дојдат во близок контакт со нив. За жал, некои средби завршуваат лошо и во овој случај со трагичен исход“, вели Ендрју Чин од Универзитетот Џејмс Кук.