Американската пејачка Тејлор Свифт е една од најголемите музички ѕвезди на денешницата, а доказ за тоа е листата на Billboard за најголеми уметници на сите времиња.

Традиционално, на прво место на оваа престижна листа се Битлси, пред Ролинг Стоунс, на третото место е Елтон Џон.

По нив следат три женски ѕвезди – Мараја Кери, Мадона и Барбра Стрејсенд, на седмата позиција е легендарниот пејач Мајкл Џексон, младата Тејлор Свифт се најде на осмото место. Таа е најмладата пејачка која се најде во топ 10 изведувачи на сите времиња.

Во јули оваа година, Тејлор стана пејачка со најмногу албуми број еден на Билборд топ-листата. Тоа се случи по објавувањето на албумот Speak Now (верзија на Тејлор). Свифт, исто така, стана првата пејачка во речиси 60 години која има четири албуми во топ 10 во исто време.

Билборд објави дека Свифт исто така станала првата пејачка која имала 11 топ 200 албуми во исто време. Во октомври минатата година, Свифт стана првата изведувачка која некогаш ги зазеде сите 10 места на американската табела за синглови во исто време по објавувањето на нејзиниот десетти студиски албум, Midnights.