Џон Траволта и Кели Престон беа еден од омилените парови на Холивуд. Тие беа во брак 28 години, но нивната врска имаше многу подеми и падови.

Тие се запознале во 1989 година на снимањето на филмот „The Experts“, а потоа Џон се заљубил во Кели на прв поглед. Тогаш беше мажена, но во несреќен брак. Две години подоцна, Џон ја запроси Кели. Таа се согласи да се впушти во возбудлива љубовна авантура.

На венчавката Кели била бремена со нивниот син Џет, а во 2000 година добиле ќерка. Девет години подоцна се соочиле со голема болка кога го изгубиле синот. Тие биле на семеен одмор на Бахамите кога Џет доживеал напад и починал во бањата. За Џон и Кели тоа беше страшен удар.

Една година подоцна, тие добија трето дете, момчето Бенџамин, кое ја врати светлината во нивните животи.

Во јавноста се појавија гласини дека Траволта е хомосексуалец и дека неколку пати ја изневерувал Кели со масери. Дури и познатата Кери Фишер рече дека „сите знаат дека Џон Траволта е хомосексуалец“. Сепак, колку и да беше тешко да се справи со овие обвинувања, парот успеа да го одржи својот брак. Во септември 2019 година, тие ја прославија годишнината од бракот, а потоа си посветија емотивни пораки на социјалните мрежи. Кели рече:

„На мојот најмил Џони, најдобриот човек што го познавам. Ти ми даде надеж кога ја изгубив, ме сакаше трпеливо и безусловно. ти го правиш нашиот живот забавен. Знам дека секогаш ќе бидам со тебе добро, без разлика што ќе се случи, ќе те сакам засекогаш.

Само една година подоцна американските медиуми објавија дека актерката Кели Престон починала по двегодишно лекување од рак на дојка. Таа трагична вест ја потврди Џон, нејзиниот животен сопатник.

„Со тешко срце ве известувам дека мојата убава сопруга ја загуби двегодишната битка со ракот на дојката. Таа храбро се бореше со наша љубов и поддршка. Семејството ќе биде вечно благодарно на лекарите и пријателите кои беа таму за Неа. Секогаш ќе го паметиме животот на Кели полн со љубов“, напиша тогаш.