Научно-фантастичниот индиски хит „ Сè секаде одеднаш“ ги предводеше номинациите на 95-тото доделување на Оскарите.

Филмот на Даниел Шајнерт и Даниел Кван доби водечки 11 номинации, вклучително и за Мишел Јео и за враќањето на детето Ке Хуј Куан.

10-те филмови за најдобар филм се: „Сè секаде одеднаш“, „Тажачките од Инишерин“, „Фабелманс“, „Тар“, „Топ Ган: Маверик“, „Аватар: Патот на водата“, Елвис“, „На западот ништо ново“, „Жените зборуваат“ и „Триаголник на тагата“.

Една година откако услугата за стриминг ја освои главната чест на Холивуд за прв пат, спектаклите на големите екрани се подготвени да доминираат во номинациите на 95-тото доделување на Оскарите во вторник.

Номинациите беа објавени денес од театарот Самуел Голдвин на академијата во Беверли Хилс, Калифорнија, од Риз Ахмед и Алисон Вилијамс.

Ако на минатогодишните Оскари доминираше стриминг филмот- „Кода“ на Епл ТВ+ ја освои најдобрата слика, а Нетфликс освои водечки 27 номинации – филмови што ги привлекоа филмските гледачи по две години пандемија, сочинуваат многу од главните кандидати за оваа година.

Номинираните за најдобра женска улога се: Ана де Армас, „Русокоса“; Кејт Бланшет, „Тар“; Андреа Рајзборо, „До Лесли“; Мишел Вилијамс, „Фабелманс“; Мишел Јео, „Сè насекаде одеднаш“.

Номинирани за најдобар актер се: Брендан Фрејзер, „Кит“; Колин Фарел, „Тажачките од Инишерин“; Остин Батлер, „Елвис“; Бил Наји, „Живеење“; Пол Мескал, „После сонцето“

Номинираните за најдобра споредна женска улога се: Анџела Басет, „Црниот пантер“; Хонг Чау, „Кит“; Кери Кондон, „Тажачките од Инишерин“; Џејми Ли Кертис, „Сè секаде одеднаш“; Стефани Хсу, „Сè секаде одеднаш“.

Номинираните за најдобра споредна машка улога се: Брајан Тајри Хенри, „Насип“; Џад Хирш, „Фабелманите“; Брендан Глисон, „Тажачките од Инишерин“; Бери Кеоган, „Банши на Инишерин“; Ке Хуј Куан, „Сè секаде одеднаш“.

Номинираните за меѓународен филм се: „На западот ништо ново“ (Германија); „Аргентина, 1985“ (Аргентина); „Затвори“ (Белгија); „ЕО“ (Полска); „Тивката девојка“ (Ирска).

Номинираните за оригинално сценарио се: „Сè насекаде одеднаш“; „Тажачките од Инишерин“; „Фабелманите“; „Тар“; „Триаголник на тагата“.

Номинираните за најдобар анимиран филм се: „Пинокио на Гиљермо дел Торо“; „Мачорот во чизми: Последната желба“; „Морскиот ѕвер“; „Станување црвено“.

Минатогодишното емитување привлече 15,4 милиони гледачи, според Нилсен, што е за 56 отсто повеќе од рекордно ниската публика од 10,5 милиони за телевизиската емисија во 2021 година, нарушена од пандемијата. Оваа година, Еј Би Си го враќа Џими Кимел да биде домаќин на церемонијата на 12 март.