Актерот Шон Вилијам Скот откри дека бил платен само 8.000 долари за улогата на Стифлер во „Американска пита“, популарната тинејџерска комедија од 1999 година.

Морал да се вработи продавајќи чироси во зоолошка градина по завршувањето на снимањето.

„Тоа беа многу пари во тоа време. Се сеќавам дека после тоа купив користен Thunderbird за околу 5.000 или можеби 6.000 долари. Не знам што се случи со другите 2.000 долари, бидејќи завршив на работа во зоолошката градина во Лос Анџелес како Чуро дечко, па можеби ќе беа и помалку од 8.000 долари“, рече тој во шоуто „Паун“ во Рич Ајзен додека одговараше во шоуто „Славните личности точно или лажно“. Тој исто така се пошегува дека работел во зоолошката градина два дена и „продал пет чуроси“.

Филмот заработи 235 милиони долари во кината ширум светот, според Deadline. Скот го играше Стифлер во уште три продолженија на American Pie, вклучувајќи ги American Pie 2 од 2001 година и American Wedding од 2003 година. Тој, наводно, заработил околу 5 милиони долари за American Reunion, што ја одбележа неговата последна улога како Стифлер.

Тој исто така глумеше во „The Rundown“ од 2003 година, „Војводите од Хазард“ од 2005 година, „Модели за улоги“ од 2008 година и го позајми гласот на ликот на опосум „Crash“ во филмовите за леденото доба. Скот изјави за Comicbook.com во мај дека актерската екипа може да се врати за петтиот дел од франшизата.

„Ми се допаѓа ликот толку многу“, рече Скот за Стифлер, додавајќи дека би сакал да го види „во средината на 40-тите денес како се обидува да ги открие работите“. „Мочко што навистина не се променило толку многу, но светот се смени, знаете, каков би бил неговиот живот? Има ли среќен крај на приказната? Не знам дали некогаш ќе биде“, кажа актерот.