Остануваат само уште неколку дена до стартот на новата сезона, до стартот на 75-та сезона во Формула 1. Фановите на овој спорт нека се подготват за се она што ги чека во 2024 година.
Интересно, за првпат во историјата на Ф1 првата трка, како и две во новата сезона, ќе се вози во сабота.
Па така на 2 март е трката на патеката „Шакир“ за ГН на Бахреин. И втората трка која на програмата е на 9 март, таа во С. Арабија исто ќе се вози во сабота. Во сабота ќе се вози и во Лас Вегас и тоа на 23 ноември.
Оваа сезона по некои работи ќе биде посебна.
Како прво Луис Хамилтон за последен пат ќе биде дел од тимот на Мерцедес, исто така сите се прашуваат што треба да се случи за да Макс Верстапен не дојде до својата четврта титула светски првак во Ф1.