Новак Ѓоковиќ по седми пат го освои завршниот Мастерс во сезоната. Најдобриот светски тенисер го доби големиот меч со Италијанецот Јаник Синер по 103 минути игра со 6:3, 6:3.
Се докажа дека Новак и понатаму е апсолутен крал на светскиот тенис – неделава во Торино ги победи сите млади асови и идни ѕвезди, а на Синер му се реваншираше за поразот во групата пред неколку дена.
Тоа беше седми триумф на Новак во деветтото финале на последното натпреварување во сезоната, воедно седма титула во годината и 98-ми трофеј во сезоната, а по бројот на трофеи на АТП финалето го престигна Роџер Федерер.
Дополнително, со нови 1.000 поени ја зацврсти лидерската позиција барем до крајот на Австралија Опен.
Неверојатно е како Новак ги одигра последните два меча во Торино, токму кога беше најважно.
Онаму каде што застана во полуфиналето кога го скрши Алкараз, продолжи вечерва против Синер, кој не успеа да се справи со притисокот и покрај тоа што имаше силна поддршка од трибините.