Познатиот актер Силвестер Сталоне доживеа тешка загуба која никогаш не ја преболе. Во 2012 година, Силвестер Сталоне го загуби својот син Сејџ Сталоне, кој почина на 36-годишна возраст.

Познатиот актер за оваа трагедија прв пат проговори во својот нов документарен филм на Нетфликс „Sly“.

Сејџ Сталоне наводно починал од срцева болест предизвикана од атеросклероза, иако првичните извештаи сугерираа дека трагедијата е поврзана со злоупотреба на дрога.

Силвестер Сталоне го доби синот Сејџ Сталоне со Саша Чак, со која беше во брак од 1974 до 1985 година. Од тој брак го има и синот Серж, додека со сегашната сопруга Џенифер Флавин, со која се ожени во 1997 година, ги има ќерките Скарлет, Систин и Софија. Покрај тоа, актерот беше во брак со Бриџит Нилсен од 1985 до 1987 година.

Познатиот актер ретко зборуваше за оваа трагедија која длабоко го погоди. Тој глумеше со Сејџ во петтиот дел од филмот за славниот Роки, а како што рече неговиот однос со синот не се разликуваше многу од оној на екранот, па овој филм многу го потсетува на неговото дете.

„Се обидувам да издвојам нешто што всушност посакував да го направам во реалниот живот, но не можев да го направам. И така често го правев тоа театрално, магично. Голем дел од ова е вистина. За жал, кога работите ги ставате пред семејството, последиците се прилично радикални и поразителни“, рекол актерот во документарниот филм „Sly“, додека беа прикажувани слики од него и неговиот син од премиерата на споменатиот филм.

„Во филмот има една реплика: „Многу ми е мило што се роди затоа што сега можам да живеам низ твоите очи“. Мислам дека тоа е она што татковците го сакаат од своите деца. Тоа е продолжение, парче бесмртност. Се додека детето е живо, секогаш ќе ви биде живо сеќавањето, дека сте направиле нешто добро. Мислам, се надевате на тоа“, продолжи актерот.