Четвртиот дел од филмот за Бриџит Џонс со Рене Зелвегер во главната улога ќе има премиера на 14 февруари 2025 година, потврди филмското студио „Јуниверзал“.

Двократната оскаровка се враќа на својата старо-нова улога во филмот наречен Bridget Jones: Mad About the Boy, се наведува во соопштението и се додава дека филмот е базиран на истоимениот бестселер на авторката Хелен Филдинг, пишува „Гардијан“.

Хју Грант, кој го играше Даниел Кливер во „Дневникот на Бриџит Џонс“ од 2001 година, и Бриџит Џонс во „Работ на разумот“ од 2004 година, се враќа во франшизата и ќе глуми заедно со Зелвегер. Грант не се појави во третиот дел од франшизата, „Бебето на Бриџит Џонс“ од 2016 година, и покрај тоа што неговиот лик беше дел од заплетот на тој филм.

Во четвртото продолжение ќе им се придружи и Ема Томпсон, која во „Бејби Бриџит Џонс“ ја играше д-р Ролингс.

Колин Фирт, кој го играше шармантниот Марк Дарси во првите три, наводно повеќе не е во филмот, а се случува по смртта на Дарси во Судан и го прикажува животот на Џонс како вдовица со две мали деца. Нејзиниот нов партнер ќе биде портретиран од Лео Вудал.

Многу фанови на филмовите за Бриџит Џонс најавуваат бојкот на четвртиот филм доколку во него не биде вклучен нивниот омилен лик Дарси. Филмот ќе се снима летово во Лондон.