Сем Смит беше меѓу многуте познати гости на Модните награди во Лондон.

На црвениот тепих во Лондон се појави во мини здолниште и огромни штикли. Тоа издание беше вовед во уште еден стајлинг, луксузна тоалета која многу светски диви со задоволство би ја носеле. На британските модни Оскари му беше врачена награда за културен иноватор.

Пејачот Сем Смит, кој предизвикува бројни контроверзи со своите настапи, на црвениот тепих облече комплет во класична црна боја и кратки чизми со  потпетица. Гламурозниот фустан беше неговиот втор моден избор за исклучително престижната церемонија на доделување награди.

На доделувањето на модните награди во Лондон присуствуваа огромен број светски ѕвезди, од Кејт Мос, Ен Хатавеј, Џилијан Андерсон до Памела Андерсон.