Јони Ашер смета дека за еден месец дал речиси 300 интервјуа на новинари. Сепак, на 7 октомври времето застанало за него. Неговата сопруга и двете ќерки исчезнале во нападот на Хамас кога биле киднапирани повеќе од 240 луѓе, според израелските податоци.

Пред еден месец, исцрпениот татко се откажал од приватниот бизнис и наместо тоа се посветил на кампањата за враќање на заложниците. „Спијам и јадам минимално, само за да преживеам“, изјави тој за АФП.

На 7 октомври, кога бил сам дома во северниот дел на Тел Авив, неговата сопруга Дорон (34) и нивните ќерки Раз и Авив, кои имаат четири, односно две години, биле кај неговата баба во Кибуц Нир Оз, во близина на границата со Појасот Газа.

Малата рурална населба беше важна цел на нападот на Хамас: од околу 400 жители, повеќе од 20 беа убиени, а најмалку 75 беа киднапирани, изјави портпаролот на кибуцот во четвртокот. Во Израел во нападот на Хамас на 7 октомври загинаа најмалку 1.400 луѓе, главно цивили.

На видеото, Ашер ги видел милитантите како го носат неговото семејство со пикап. Бабата Ефрат била жива на видеото, но израелската војска набргу потоа објавила дека таа починала. Видеото е неговиот последен доказ дека неговата сопруга и децата се живи. Тие имаат двојно израелско и германско државјанство.

За него „уште е 7 октомври“. „Времето застана“.

Хамас киднапираше повеќе од 240 луѓе, Израелци, странци или лица со двојно државјанство.

„Како родители веќе се плашиме кога детето ќе скокне во креветот, а замислете го нашиот страв сега, кога насекаде има бомбашки напади“, рече Јони Ашер и додаде дека „на сите им посакува мир“.

Со треперлив глас Адва Адар (32) се прашува колку долго може да преживее нејзината баба Јафа (85) без медицинска нега бидејќи веќе боледува од „срцева и бубрежна инсуфициенција, висок крвен притисок и многу пати“. „Секоја минута за неа е ноќна мора“, додава таа.

Ела Бен Амин зема „многу апчиња за спиење“ од својата 23-та година а сега добива и психолошка помош „двапати неделно“ откако нејзините родители беа киднапирани во Кибуц Беери. Но, како и другите роднини на киднапираните, младата жена е „концентрирана да ги врати назад“ и дава многу интервјуа за да ја слушне нејзината приказна.

На нејзината мајка, Раз (57) како што вели „и требаат неколку лекови“ за тумори на мозокот и ‘рбетот и „проблеми со движењето“. И додека е „јака преку ден“, понекогаш навечер попушта во „очај“ кога помислува „како спијат нејзините родители, што јадат, што пијат“.

Според управата на Кибуц Беери, 85 нивни луѓе биле убиени на 7 октомври, а 32 се сметаат за исчезнати, вклучително и некои заложници. Преживеаните од тоа село биле префрлени во хотел на брегот на Мртвото Море, изјавила Ела Бен Амин.