Роберт Де Ниро постави изненадувачки нов рекорд на Оскарите откако номинациите за Оскарите 2024 година беа објавени во вчера, објави британски „Индипендент“.

Целосната листа на филмови, актери и режисери кои се натпреваруваат за ценетата златна статуетка беше објавена за време на церемонијата во живо чии домаќини се Зази Бец и Џек Куејд во Лос Анџелес.

Де Ниро (80) беше номиниран за најдобар спореден актер како признание за неговиот настап на криминален шеф на Оклахома, во филмот на Мартин Скорсезе „Убијци на цветната месечина“.

Други актери во трка за наградата се Рајан Гослинг (Барби), Марк Руфало (Сиромашни работи), Стерлинг К. Браун (Американска фантастика) и Роберт Дауни Џуниор (Опенхајмер).

Последната номинација на Де Ниро доаѓа 49 години откако тој беше номиниран за вториот дел од „Кум“ во 1975 година, правејќи го актер со најдолга празнина помеѓу нивните први и последни номинации.

Рекордот претходно го држеше Кетрин Хепберн, со 48 години помеѓу нејзините номинации за „Утринска слава“ (која стана нејзината прва победа) во 1934 година и „На Златното езерце“ во 1982 година.

Првата номинација на Де Ниро за глумењето на младиот Вито Корлеоне во филмот на Френсис Форд Копола, исто така, се претвори во неговата прва победа на Оскар.

Неговата колешка од “Убијци на цветната месечина”, Лили Гладстон, исто така, испишува историја на Оскарите откако беше номинирана за најдобра актерка во водечка улога. Гладстон (37) сега е првата индијанка која е номинирана за најдобра актерка во речиси 100-годишната историја на Оскарите.

Реагирајќи на номинациите, Гладстон потврди дека иако е првата домородна Американка која добила номинација, таа сигурно нема да биде последна.