Домаќинот на 16. Европско ракометно првенство, репрезентацијата на Германија се наоѓа пред пласман во полуфиналето, откако синоќа во Келн славеше победа над Унгарија.
Во прилог на Германците одат и поразите на Австрија и на Хрватска.
Резултати постигнати во 4. коло Група – 1 во Главната фаза:
Хрватска – Исланд 30:35
Франција – Австрија 33:28
Германија – Унгарија 35:28.
Табела: Франција 8 бода, Германија 5, Унгарија 4, Австрија 4, Исланд 2 и Хрватска 1.