Македонските ракометари вчера имаа тренинг во Краков, а денеска конечно го почнуваат настапот на Светското првенство (СП), додека прв противник ќе им биде моќната Норвешка.

Ракометарите на Кире Лазаров вчерва од 20.30 часот ќе се обидат да имаат успешен старт на СП, иако задачата воопшто не е лесна.

По дуелот со Норвешка, следат уште два во групната фаза, па така Македонија на 15 јануари ќе игра против Холандија од 18 часот, а потоа против Аргентина во истиот термин на 17 јануари.

Првите три репрезентации ја минуваат групата.