Во северна Австралија во тек е потрага откако поранешен радио водител исчезнал додека бил на риболов во водите преполни со крокодили. Алармот беше вклучен кога Роман Бучаски не се вратил во кампот во неделата, пренесува Би-Би-Си.

Некои од неговите работи оттогаш се пронајдени во близина на реката на оддалечениот полуостров Кејп Јорк во Квинсленд. Бучаски, познат како Буч, е страствен риболовец и поранешен водител на риболовното шоу на радио станицата во Сиднеј 2ГБ.

Неговиот поранешен колега Гевин Пичфорд изјави за медиумите дека неговиот пријател редовно ја посетувал реката Маслин, околу 600 километри северно од Кернс. Пичфорд, исто така, рече дека се плаши дека Бучаски, кој има 60 години и има дијабетес, можеби имал срцев удар.

Во вторникот, полицијата објави дека повеќе полицајци ќе отпатуваат во областа за да помогнат во потрагата. Спасувачките хеликоптери и екипи на теренот го проверуваат регионот откако биле алармирани во неделата навечер. Полицијата соопшти дека автомобилот на Бучаски бил пронајден кај реката. Локалните медиуми јавуваат дека е откриена и рибарска опрема.

Високиот наредник на полицијата во Квинсленд, Дуан Амос, им рече на новинарите дека регионот е добро познато живеалиште на крокодили, но додаде дека Бучаски е запознаен со областа.

„Тој беше добро подготвен за нормална експедиција што ја презеде претходно“, рече полицаецот во понеделникот.

Крокодилите се во голем број населени во тропскиот север на Австралија, и додека нападите на крокодили во земјата се невообичаени, оваа година имаше неколку.