За време на потрагата по жртвите од падот на воениот хеликоптер кај североисточниот брег на Австралија, пронајдени се човечки останки. Хеликоптерот МРХ-90 Таипан во петокот се урнал во морето за време на мултинационална воена вежба, а австралиските власти веруваат дека загинале четворица војници.

По голема операција за пребарување, пронајдени се човечки останки, а сега и пилотската кабина. Несреќата се случила за време на вежбата Талисман Сабја, голема операција за обука која собира 30.000 воени лица од Австралија, САД и неколку други земји на секои две години, пишува „Би-Би-Си“.

Властите веднаш започнале потрага по исчезнатите војници – капетанот Даниел Лион, поручникот Максвел Нуџент, офицерот Џозеф Лејкок и капетанот Александар Нагс, кои биле дел од Шестиот авијациски полк. Но, во понеделникот, министерот за одбрана рече дека нема надеж да се најдат живи.

Денеска, менаџерот за пребарување објави дека е пронајдена уште една област со отпад на околу 40 метри под површината на океанот. Возилото со далечински управувач пронајде и неидентификувани човечки останки.

„Потрагата по остатоците од хеликоптерот продолжува и ќе се интензивира во текот на следните 24 часа бидејќи треба да пристигне дополнителна опрема. Важно е да се собере што е можно повеќе отпад за да можеме целосно да разбереме што точно се случило“, рече генерал-полковникот Грег Билтон.

Врховниот воен командант на Австралија минатата недела ги приземји преостанатите 45 Тајпанци по несреќата, велејќи дека никој повеќе нема да лета додека не се утврди дека се безбедни. Покрената е истрага за инцидентот.