Во с.Трновац, на место викано Златановци, кратовско, полициски службеници го лишиле од слобода Х.Д.(19) од велешко, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти”.

Имено, на автопат Куманово-Табановце полициски службеници забележале патничко возило „мерцедес мл 320″ со велешки регистарски ознаки, кое не застанало и кај место викано „Поповски рид” пред с.Страцин излетало од коловозот, а возачот и мигрантите се дале во бегство.

По преземени мерки биле пронајдени 9 лица мигранти од Сирија, кои биле пренесени во Транзитниот центар „Табановце”, а по преземени дополнителни активности бил пронајден и Х.Д., кој со возилото ги превезувал мигрантите. По целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесен соодветен поднесок.