Вечерва ќе завршат квалификациите за пласман на ЕУРО 2024. Два натпревари, во Д групата, привлекуваат внимание, Велс-Турција и Хрватска-Ерменија. Математиката е јасна доколку Хрватска победи, како втора од групата ќе оди на ЕП. На Велс му треба победа над Турција и во исто време Хрватска да не триумфира.
Пред одигрувањето на овие натпревари познати се 20 репрезентации, кои ќе учествуваат на ЕУРО 2024 во Германија.
Тоа се: Франција, Белгија, Португалија, Шпанија, Шкотска, Турција, Австрија, Англија, Унгарија, Словачка, Албанија, Данска, Холандија, Романија, Швајцарија, Словенија, Италија, Чешка и Србија.
Секако, последните три учесници ќе бидат познати следната година по плеј-офот во Лигата на нации.
Ждрепката за Европското првенство ќе се одржи на 2 декември во Хамбург.
ЕУРО 2024 ќе се одржи во Германија од 14 јуни до 14 јули, титулата ќе ја брани Италија.