Третиот Грен слем во сезоната Вимблдон влегува во самиот финиш, а познати се сите четврт-финални двојки.

Тој успеа да ја заврши програмата во понеделник пред полицискиот час, па немaше прекин на натпревари.

Во машка конкуренција да ја споменеме елиминацијата на Стефанос Циципас, кој со 3:2 во сетови беше поразен од американскиот тенисер Кристофер Еубенкс, кој го игра тенисот на својот живот.

Ѓоковиќ беше подобар од Хуркач со 3:1 во дуелот каде Полјакот му покажа заби на најдобриот тенисер на денешницата.

Руне го елиминираше Димитров со 3:1 во сетови, а со истиот резултат победи и Алкараз кој синоќа го заврши мечот против Беретини и победи со 3:1.

Кај тенисерките тинејџерската сензација од Русија Андреева ја сопре Американката Кис со 2:1.

Бразилката Хадад Маја го предаде натпреварот на Рибакина без борба.

Триумфи од 2:0 во сетови остварија Сабаленка против Александрова, и Џабеур против Квитова.

Во тениското четвртфинале гледаме дуели:

Алкараз – Руне

Медведев – Еубенкс

Синер – Сафиулин

Рубљев – Ѓоковиќ

Во женското четврт-финале се среќаваат следниве двојки:

Свиатек – Свитолина

Пегула – Вондроусова

Џабеур – Рибакина

Кис – Сабаленка