Јубилејниот 40-ти роденден е пресвртница за многу нешта, а можеби е идеално време да промените некои од вашите навики. Пијалоците влијаат и на здравјето и на убавината, исто како и храната, а експертите советуваат дека влегувањето во петтата деценија е време да се откажете од два пијалоци.

Кафето може да ви помогне да изгубите тежина и да ја подобрите функцијата на мозокот, меѓу другите здравствени придобивки. Сепак, некои состојки во него може да ја направат кожата сува и дехидрирана, особено кога се консумираат прекумерно.

– Кофеинот може да ви ја даде потребната енергија во текот на денот, но ако пиете премногу од овој пијалок, вашата кожа ја губи еластичноста и нејзиниот природен сјај се намалува – вели Надир Кази, дерматолог и козметолог.

По 40-тата, дефинитивно е добра идеја да престанете да додавате засладувачи. Пиењето една шолја црно кафе дневно има многу здравствени придобивки, додека пиењето кафе со додаден шеќер предизвикува сува кожа.

Прекумерната конзумација на рафиниран шеќер се заканува да ги оштети протеините на колаген и еластин во кожата. Ова го намалува квалитетот и еластичноста на кожата, правејќи ја склона кон дехидратација и брчки.

Докторите препорачуваат утринското кафе да се замени со утрински чај.

– Зелениот чај содржи антиоксиданси кои спречуваат воспаление, црвенило и отекување на кожата. Не само што ја заситува кожата со богати антиоксиданси, туку и го стимулира производството на колаген – изјави д-р Кази.

Газирани пијалоци

Газираните пијалоци обично содржат шеќер и хемикалии кои можат да бидат штетни за телото. Ова може да придонесе за зголемување на телесната тежина и да има негативни ефекти врз кожата.

– Хемикалиите како фосфор, калиум и кофеин црпат минерали од коските и можат да ги оштетат клетките на телото – предупреди дерматологот Шерил Розен.

Шеќерот кој се наоѓа во содата е една од главните причини за дијабетес, кој го загрозува и предвременото стареење. Докторката предупредува дека газираните пијалоци, поради содржината на кофеин, многу ја дехидрираат и предизвикуваат сериозно оштетување на кожата, што ја прави повеќе склона кон брчки.

Експертите советуваат штетните пијалоци да се заменат со кокосова вода: таа е богата со витамини Ц и А, кои се многу корисни за кожата.