Жерар Пике со Клара Чиа заедно летуваат во Хрватска, пишува магазинот „Лектурас“ и објави нивна заедничка фотографија од одмор.

Насловната фотографија на популарниот магазин го прикажува Пике како седи на даска за веслање додека Клара Чиа весла. А подоцна ги смениле улогите. „Лектурас“ наведува дека парот е на одмор во Дубровник, а таму не биле сами. Со нив биле родителите на Пике кои им прават друштво.

Парот неодамна почна да живее заедно. Колумбиската пејачка пред 12 години се пресели во Барселона поради Пике, а сега во нивниот прв заеднички дом фудбалерот живее со Клара, девојката со која ја изневеруваше неговата сопруга Шакира.

Пике и Шакира заедно имаат два сина, Милан (10) и Саша (8). Нивното драматично раскинување ги исполнуваше насловите со месеци, особено откако Колумбијката го повика својот поранешен во песната „Burp Music Sessions, Vol. 53′.