ОД избивањето на војната меѓу Израел и Хамас по невидениот брутален напад на Хамас на 7 октомври, во кој беа убиени 1.400 Израелци, главно цивили, често се вели дека Палестинците генерално не го поддржуваат Хамас.

„Палестинската држава не е Хамас“

Историчарот Иво Голдстајн исто така го кажа ова во емисијата Студио 4 на ХРТ: „Палестинската држава не е Хамас и палестинскиот народ не е Хамас“. Тој рече дека Палестинската ослободителна организација работи на соживот и инсистира на проектот за две држави, додека Хамас се противи.

„Во 2017 година беше спроведена анкета меѓу палестинските граѓани и 70 отсто не го поддржаа Хамас“, вели Голдстајн, додавајќи дека Хамас има поддршка во радикалните кругови. Дејан Јовиќ, политиколог и професор на Факултетот за политички науки во Загреб, изјави за N1 дека сè помал број Палестинци го поддржуваат Хамас.

„Интересно е и тоа што анкетите на јавното мислење спроведени во Газа две недели пред овој настан покажуваат дека се помал и помал број Палестинци во Газа го поддржувале Хамас. две третини.

Ако се погледнат другите податоци, најголемиот број, 54 отсто, се за две држави во однос на трајното решение на Израел и Палестина. Затоа тие не се за политиката на уништување на Израел и 73 отсто биле за мирно решение на конфликтот“, изјави Јовиќ.

„Само 27 отсто од Палестинците го избраа Хамас за своја омилена партија“

Ова е истражување на Арапскиот барометар на Западниот Брег и Газа, спроведено во партнерство со Палестинскиот центар за политички истражувања, а поддржано од Националниот фонд за демократија.

Според Форин аферс, 790 испитаници биле анкетирани на Западниот Брег и 399 во Газа (интервјуата во Газа беа завршени на 6 октомври). Наодите од истражувањето откриваат дека жителите на Газа имале многу мала доверба во нивната влада предводена од Хамас.

Запрашани да ја идентификуваат висината на довербата што ја имаат во владата на Хамас, мнозинството од испитаниците (44 проценти) рекле дека воопшто немаат доверба, а вториот најчест одговор е „нема голема доверба“ со 23 проценти. Само 29 проценти од жителите на Газа изразија или „голема доза“ или „донекаде“ доверба во нивната влада.

Со оглед на ниското мислење што повеќето жители на Газа го имаат за нивната влада, не е изненадувачки што нивното неодобрување се протега и на Хамас како политичка партија. Само 27 отсто од испитаниците го избрале Хамас како омилена партија, што е нешто помалку од уделот на Фатах (30 отсто), партијата предводена од Махмуд Абас која владее со Западниот Брег.

Жителите на Газа не ја делат целта на Хамас за елиминација на Израел, според една анкета. Кога беа претставени три можни решенија за израелско-палестинскиот конфликт, мнозинството од испитаниците (54 проценти) го претпочитаа решението со две држави, наведено во Договорот од Осло од 1993 година.

Во ова сценарио, државата Палестина би се наоѓала веднаш до државата Израел, а нивните граници би се засновале на де факто границите што постоеле пред Шестдневната војна во 1967 година.

Севкупно, 73 отсто од жителите на Газа беа за мирно решение на израелско-палестинскиот конфликт. Пред нападот на Хамас на 7 октомври, само 20 отсто од жителите на Газа беа за воено решение што може да резултира со уништување на државата Израел.

Неодамнешното истражување на истата организација даде различни резултати

Има студии кои не доаѓаат до истиот заклучок. Истата оваа организација спроведе истражување во 2021 година, пишува АП, а потоа истражувањето покажа драматично зголемување на палестинската поддршка за Хамас. Истражувањето покажа пад на поддршката за претседателот Махмуд Абас, кој меѓународната јавност го смета за партнер за заживување на одамна непостоечкиот мировен процес.

Анкетата покажа дека 53 отсто од Палестинците веруваат дека Хамас е „најзаслужен да го претставува и да го води палестинскиот народ“, додека само 14 отсто ја претпочитаат секуларната партија Фатах на Абас.

Хамас дојде на власт на изборите

Овие истражувања, како и општото јавно мислење дека Палестинците генерално не го поддржуваат Хамас, не се во чекор со сликите од пропалестинските протести во европските градови.

Да потсетиме дека Хамас го донесе народот на власт на изборите во 2006 година. На тие избори Хамас освои 44,45 отсто од гласовите, додека Фатах 41,43 отсто. После тоа веќе не се одржуваа избори, а Хамас почна да владее со железна рака.

Низ светот не гледаме протести на палестинската дијаспора против Хамас, туку оние кои се против војната, односно убивањето на Палестинците од страна на израелската армија, како и оние кои се директно против Израел. Израел лесно се прогласува за геноцидна држава, а израелските доселеници кои ја угнетуваат Палестина итн., додека улогата на Хамас воопшто не е доведена во прашање.

Протести за Палестина низ целиот свет

Неколку протести за Палестина се одржаа и во Загреб. Еден од демонстрантите, кој се претстави како Палестинец, чија мајка е Хрватка, рече дека Израел не сака мир со Арапите, но и дека Европа не сака да го признае геноцидот врз Палестинците поради својата грижа на совест и однос кон Евреите.

„Она што го преживеавме за време на војната, Палестинците го доживуваат 75 години. Светот поради своето каење ги гледа нивните страдања. Гледаме дека жртвите можат да станат агресори. Палестинците немаат права, им се заканува затвор и смрт. Нема разлика дали Палестинецот е војник или новинар“, рече тој.

Уште во средината на октомври, стотици граѓани и Палестинци кои живеат во Босна и Херцеговина се собраа во Сараево во поддршка на палестинскиот народ. Палестинецот Мухамед Хамад за локалните медиуми изјави дека се собрале за поддршка на Палестинците и да го посочат „најлошиот окупатор во светот“ (Израел), кој уништува се пред себе во Газа.

„Маршот за Палестина“ се одржа и во Лондон. Илјадници пропалестински демонстранти маршираа низ центарот на Лондон повикувајќи на прекин на израелската воена акција во Појасот Газа.

И Евреите протестираа за Палестина во Њујорк

Демонстрантите се собраа во близина на раскрсницата на циркусот Оксфорд, од каде што маршираа кон Даунинг стрит, официјалната резиденција и канцеларија на британскиот премиер Риши Сунак. Многумина вееја палестински знамиња и носеа натписи „Слободна Палестина“. Тие ги повикаа владите на Обединетото Кралство и САД за нивната поддршка за Израел.

Во октомври, пропалестински митинг се одржа и во париската Трг Република. Се собраа околу 15.000 луѓе. Безбедносните сили приведоа десет демонстранти за давање антисемитски изјави и цртање графити на статуата на Републиката.

Дури и Евреите протестираа за Палестина во Њујорк. Тие имаа значки на нивните одела, а во рацете имаа пораки со натпис „Евреин, а не ционист“.

Како што споменавме, протести се одржуваат низ цела Европа и светот и затоа бевме заинтригирани од фактот дека ниту еден од протестите не беше против Хамас. Всушност, Хамас е оправдан во некои случаи, што е во спротивност со бројните извештаи за Палестинците кои се противат на режимот на Хамас.

Политиколог Обуцин: Ако семејството ја отфрли помошта на Хамас, немаше да има леб

Ведран Обучина, претседател на Центарот за меѓурелигиски дијалог во Риека и докторски истражувач на Универзитетот во Регенсбург, се обиде да ни ја доближи оваа тема. Го прашавме колку Палестинци од Палестина не го поддржуваат Хамас.

„Ова е многу сложено и тешко прашање. Од моите лични контакти со Палестинците, знам дека сите тие сакаат мир за возврат. Тие ниту имаат голема идеја за уништување на израелската држава ниту поддржуваат напади против Израел, но тие се решени да ја бранат својата територија бидејќи единствената алтернатива е уништување на нивната слобода и домови, дури и нивните животи.

Мора да знаеме дека во Појасот Газа нема друга политичка сила освен Хамас. Тој беше легално избран на палестинските избори, иако потоа работеше напорно за да ја искорени секоја политичка и граѓанска опозиција. Хамас ги обезбедува основните потреби на сите жители. Ваквиот социјал-популизам, кој ја вклучува и основната безбедност, не е предмет на отфрлање.

Ако некое семејство ја отфрли помошта на Хамас, веројатно немаше да има леб. На врвот на скалата на животни потреби се обезбедувањето храна и вода, здравствената заштита и безбедноста. Дури тогаш можеме да зборуваме за човекови права и слободи, вклучувајќи ги и политичките права.

За жал, поради израелската блокада се загрозени основните потреби. Израел целосно ги контролира телекомуникациите, водоснабдувањето и струјата, што доведува до речиси бесмислена ситуација кога Израел ги контролира животите на Палестинците, а Хамас му се спротивставува, а граѓаните постојано страдаат.

И тоа е крајниот резултат на сите овие децении – додека ниту една од израелската и палестинската администрација не беше повикана на одговорност за низа злосторства, израелските и палестинските граѓани редовно трпат и ги поднесуваат сите загуби од овој катастрофален конфликт“, вели Обучина.

„Граѓаните на Газа не се слободни да го изразат својот отпор кон Хамас“

Го прашуваме колку цврсто владее Хамас во Газа и дали постои можност да се појави опозиција.

„Во самиот Појас Газа луѓето не се грижат за Хамас, Израел или нешто друго освен да си ги спасат животите. Во изминатите години имаше граѓански отпори кон Хамас, но тие беа протерани или неутрализирани, што значи дека граѓаните на Самата Газа нема слобода да го изрази својот отпор кон Хамас.

Од друга страна, Палестинците на Западниот Брег, како и во другите земји, немаат посебни симпатии кон Хамас, но тешко е да се проценат овие ставови бидејќи нема квалитетна анализа на јавното мислење. Има и такви кои емигрирале и се спротивставуваат на визијата на Хамас за палестинското движење и кои сè уште се за независност на Палестина.

„На крајот на краиштата, повеќето влади во соседството не го поддржуваат Хамас, а во исто време имаат добри односи со палестинските власти, вклучително и со владите на Египет и Јордан, каде што живеат голем број Палестинци“, додаде тој.

„Протестите против Хамас во исламските земји се опасни“

Тој одговори и на прашањето зошто ширум светот на протестите на палестинската дијаспора не се протестира против Хамас, туку само против Израел:

„Има голем број на про-израелски протести, како и про-израелски ставови, само што тие не се толку добро изложени од медиумите. Мислам дека клучната улога овде имаат медиумите, кои некако повеќе се на страната на „угнетените“, но не го гледаат трајното страдање на израелскиот народ.

Обидот за протест против Хамас во доминантно исламските земји е опасен, имајќи предвид дека огромното мнозинство од тие земји немаат демократска традиција на протести. Во исто време, тешко е да се каже дека Израел е во таа област на демократија, со оглед на тоа што неговата влада донесе одлука да пука во сопствените граѓани (Израелците) без предупредување доколку застанат против одлуките на владата“, вели нашата. соговорник.

„Но, она што малкумина го велат е дека за критичко размислување и демократија потребно е да се оттргнете од емоциите и трезвено да се погледне на целата ситуација. Но, знаете ли што ќе се случи после тоа? Прогласен сте за антисемит, исламофоб и се. други форми на идеологијата на будење и културата на откажување кои денес се најлошиот тоталитаризам за објективна и критичка рефлексија.

Се плашам дека светот ќе влезе во нова област на екстремна поларизација каде зборовите како овие што ги зборувам ќе бидат казнети дури и со затвор. На овој конфликт се гледа на ист начин, каде што целите кариери и меѓучовечките односи се оценуваат според тоа дали некој е за Израел или Палестина. Јас сум за мир. А тоа е валута која малкумина ја ценат“, заклучува Обучина.

Класиќ: Очекувам муслиманите и Арапите ширум светот да протестираат против Хамас

На оваа тема на телевизија N1 коментираше историчарот Хрвоје Класиќ. Тој истакнува дека Хамас не е на власт на Западниот Брег, каде што живеат и Палестинците.

„Живеат и во Јордан, Либан… Има алтернативи. Животот на Палестинците не е ист во Газа или на Западниот Брег. Оваа радикализација на Палестинците од Газа за поддршка на Хамас е последица на нивната позиција.

Жалам што повеќе нема протести од палестинска страна. Како што мислам дека Нетанјаху е најлошото нешто што некогаш му се случило на Израел политички, но Израелците протестираат со години. Очекувам Палестинците и Арапите ширум светот, муслиманските верници, да ја покажат својата поддршка за мирот со протести против Хамас и секоја радикализација што не води кон мир“, рече тој.