Франција го оспорува планот предводен од Германија за изградба на европски систем за воздушна одбрана, што е уште еден знак на тензија околу тоа како Европа треба да се спротивстави на заканата што ја претставува Русија, пишува ФТ.

Сето ова се дискутира повеќе на конференцијата за стратегијата за противвоздушна одбрана во Париз, која започна вчера, а делумно е насочена кон враќање на импулсот на иницијативата Европски небесен штит поддржана од Берлин.

Истиот беше свикан од францускиот претседател Емануел Макрон на маргините на Парискиот аеромитинг, а француските власти го опишуваат настанот како форум за дискусија меѓу министрите за одбрана на ЕУ, воените претставници на САД и НАТО и раководителите на индустријата.

Но, притисокот на Макрон, исто така, ги одразува фундаменталните разлики меѓу Париз и Берлин околу тоа како веднаш да се зајакне воената одбрана против Русија на Владимир Путин, а истовремено да се негува индустриската база во Европа.

Германскиот канцелар Олаф Шолц го откри „Скај Шилд“ минатиот октомври за да создаде европски систем за воздушна и ракетна одбрана преку заедничка набавка на опрема, и оттогаш се пријавија 17 земји, вклучително и Велика Британија, балтичките земји, Шведска и Финска.

Руската инвазија на Украина и нејзината интензивна употреба на муниција и проектили за воздушни напади беа повик за будење дека Европа повеќе не може да ја запоставува својата противвоздушна одбрана.

Но, клучните земји како Франција, Италија и Полска останаа на страна, сето тоа поради националните индустриски интереси, дури и кога воените буџети растат низ Европа.

Макрон имплицитно го критикуваше „Скај Шилд“ дека премногу се потпира на системи за оружје произведени надвор од Европа, додека не размислува како најдобро да ја одврати Русија, вклучително и потенцијално стекнување ракетен удар со долг дострел.

„Воздушната одбрана „првенствено е стратешко прашање, а не индустриско, но очигледно мора да се заснова на рамнотежа на офанзивни и одбранбени дејства“, рече Макрон во неодамнешниот говор.