Гранд При-то во Емилија Ромања овој викенд е откажано поради смртоносните поплави во североисточниот дел на Италија.

Тоа доаѓа откако италијанскиот министер за транспорт повика да се одложи неделната трка во Имола за да се насочи фокусот кон спасувачките напори во регионот.

Официјални лица велат дека најмалку осум лица загинале, а околу 5.000 луѓе се евакуирани откако реките надојдени од неколкудневните поплави ги излеале коритата, поплавувајќи ги околните градови и села.

Во соопштението на Ф1 се вели: „Формула 1 заедницата сака да испрати сочуство до луѓето и заедниците погодени од неодамнешните настани во регионот Емилија-Ромања“.

„Исто така, сакаме да оддадеме почит на работата на итните служби кои прават се што можат за да им помогнат на оние на кои им е потребна помош“.