Осум Израелци се застрелани и убиени додека ја напуштале синагогата во источен Ерусалим, во последната епизода на спирално насилство низ Израел и окупираните палестински територии во последните два дена.

Вооружен маж во автомобил чекал во петокот вечерта додека не заврши шабатската молитва во синагогата во Неве Јаков, населба на израелски доселеници во окупираниот Источен Ерусалим, пред да отвори оган врз луѓето додека ја напуштале зградата, се вели во прелиминарната истрага на израелската полиција. Нападот се случи на Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот.

Службата за брза помош Маген Дејвид Адом соопшти дека медицинските лица констатирале петмина мртви на местото на настанот и рекле дека уште тројца починале додека биле на лекување во болница. Се претпоставува дека уште најмалку девет жртви се во критична состојба.

Телевизиските снимки покажаа тела расфрлани низ улицата, додека полицијата и сирените на брзата помош се огласија низ Ерусалим доцна во ноќта.

Израелскиот Канал 12 објави дека напаѓачот прво нападнал постара жена и маж на мотор пред да се приближи до синагогата, иако полицијата веднаш не ги потврдила тие детали.

Напаѓачот бил застрелан и убиен од полицајци додека се обидувал да побегне, соопшти полицијата. Полицијата и извештаите на хебрејските и арапските медиуми велат дека тој бил Палестинец од источен Ерусалим. Тој беше идентификуван од Кан, израелскиот јавен радиодифузер, како 21-годишник кој нема безбедносно досие.

Престрелката во петокот вечерта беше најлошиот терористички напад врз Израелците во последните години, а дојде еден ден по најсмртоносниот напад на израелската армија на Западниот Брег во последните две децении, во кој беа убиени девет Палестинци.

Рацијата во четвртокот утрото беше насочена кон милитантите на Исламскиот џихад во бегалскиот камп Џенин, на север од палестинската територија, предизвикувајќи ракетен оган меѓу Појасот Газа и Израел во раните утрински часови во петокот и предизвикувајќи стравувања од поширока ескалација. во повеќедеценискиот конфликт.