Осум американски маринци, од кои пет беа тешко повредени, остануваат во болница во градот Дарвин на северниот брег на Австралија, откако беа повредени во авионска несреќа во која загинаа тројца нивни колеги.

Сите 20 преживеани беа пренесени со хеликоптер од островот Мелвил, 80 километри јужно од Дарвин, неколку часа по падот на авионот V-22 Osprey во неделата за време на воена вежба, рече шефицата на министерката на Северната територија Наташа Фајлс.

Фајлс рече дека 12 маринци оттогаш се пуштени од болница, а еден сериозно повреден, еден бил опериран во неделата.

Австралискиот премиер Ентони Албанес синоќа изјави дека жали за несреќата и дека неговата влада е фокусирана на давање поддршка, пренесува Ројтерс.

На прес-конференцијата тој одби да даде детали за несреќата и спасувачката операција, но потврди дека несреќата се случила за време на воена вежба кај островот Мелвил, северно од Дарвин.

„Нашиот фокус како влада и како министерство за одбрана е да се погрижиме да обезбедиме помош во овој тежок момент“, рече Албанес.