Остин Батлер од филмското платно скока во светот на убавината.

Во вторникот, YSL Beauty го претстави актерот, номиниран за Оскар (31), како глобален амбасадор на својот нов машки мирис MYSLF. Како што напиша компанијата во соопштението, ѕвездата на Елвис ја дели „визијата на брендот да го прифати храброто самоизразување, вистинското стремење кон своето вистинско јас и мисијата да ги редефинира стандардите за убавина“.

Во изјавата, Стефан Бези, меѓународен генерален директор, сподели зошто Батлер бил избран за кампањата MYSLF: „И како уметник и како човек, тој ги отелотворува вредностите изразени од нашиот бренд преку MYSLF, модерна претстава за тоа што значи тоа да се биде маж. Прегрнувајќи ги неговите многубројни аспекти. Почитувајќи ја неговата индивидуалност, великодушно, без извинување“.

Во објавувањето за објавувањето, Батлер (кој често носи облека од Сен Лоран на црвениот тепих) го изрази своето восхитување од починатиот основач на брендот, модната икона Ив Сен Лоран.

„Ми беше чест што ме замолија да се приклучам на семејството на YSL Beauty“, рече тој во изјавата. „Во последните неколку години, разговарав со луѓе кои го познаваа г-дин Сен Лоран. Ги проби етикетите. Тој беше бунтовник и го сакам тоа кај него. Се чувствувам привилегиран што сум дел од наследството што тој го поттикна“.

Видео делот од кампањата, снимен од француската режисерка Џулија Дукурно, добитничка на Златна палма, ќе биде соодветно достоен за филмска ѕвезда, се вели во изјавата: „Снимено во различни стилови на камера, темпото се намалува, создавајќи наратив кој еволуира со ритамот на откривање на себеси“.

Во рекламата, објавена на 22 август, Батлер најпрвин е во сала со црни огледала, а потоа се движи низ брза низа сцени, вклучувајќи танцување, бокс во сенка и прегрнување на сончевата светлина на покривот. Актерот ги истражува своите многу различни јас сè додека конечно не се оттргне од својот одраз во огледалата и изјави: „Себе, без разлика на сѐ“.

Кампањата за печатење, снимена од фотографот Греј Соренти од Њујорк, ја доловува ѕвездата на „Дневниците на Кери“ во различни пози кои тлеат. На една слика, тој седи во модерна кожна фотелја, облечен во елегантен црн костум со маица одоздола и црни чизми со потпетици. Во друга, тој носи црна кожна јакна додека интензивно гледа во камерата.

Батлер ги следи стапките на добитникот на Греми раперот Лил Нас Икс, кој се потпиша како амбасадор на YSL Beauty минатиот август.

Батлер неодамна сподели некои од своите тајни за убавина со Vogue. Иако призна дека нема многу утринска рутина за убавина за која може да зборува – „Само се туширам и тоа е околу тоа“, изјави тој за магазинот – тој навистина ја изрази својата благодарност за добриот мирис.

„Мојот пристап е дека носам мирис во зависност од тоа како сакам да се чувствувам, како се облекувам. Тоа те тера да се чувствуваш на одреден начин, така што тоа важи и за мојот живот. Имам неколку денови каде носам мирис и некои денови кога не “, објасни тој.

„Едноставно сакам мириси – сакам добар мирис“ , додаде тој, истакнувајќи дека има тенденција да гравитира кон „дрвенести“ мириси.

„Ми се допаѓа таквото богатство или мирис на тутун или виски, но ништо не е премногу моќно. Ми се допаѓа нешто суптилно“, продолжи тој.

Актерот исто така сподели дека безброј часови поминати во столчето за коса и шминка му помогнале да собере неколку корисни совети за убавина.

„Пред да бидам на снимање, никогаш не сум правел никакви работи за убавина“, призна тој. „Но, имате многу рани повици кога сте на снимање и тие ќе ви ги стават фластерите за очи под очите. Тие всушност навистина помагаат!