Опенхајмер, тричасовниот еп за создавање на атомската бомба за време на Втората светска војна, е големиот победник на филмските награди БАФТА, освојувајќи вкупно седум награди.

Еден од филмовите со најголема заработка во 2023 година ја доби главната награда на вечерта, најдобар филм. Добитник е и за главниот актер Килијан Марфи, споредниот актер Роберт Дауни Џуниор, монтажа, кинематографија, оригинална партитура и режија за Кристофер Нолан, неговата прва ваква награда БАФТА.

„Има толку многу луѓе на кои треба да им се заблагодарам за ова, неверојатна актерска екипа…неверојатна екипа“, рече Нолан во својот говор.

Ема Стоун ја освои најдобрата женска улога за готската комедија Les Misérables, која освои вкупно пет награди. Да’Вајн Џој Рендолф ја доби наградата за споредна женска улога за нејзината изведба во „The Holdovers“, комедија сместена во интернат за момчиња. Судската драма Anatomy of a Fall ја освои првата награда на вечерта, наградата за оригинално сценарио.

Зона на интерес, воен и криминален филм за командантот на Аушвиц и неговото семејство кои живеат до нацистичкиот логор на смртта, доби специјална награда за британски филм.

Наградата за најдобар документарен филм ја доби филмот „20 дена во Мариупол“, лична приказна на новинарот Мстислав Чернов за опсадата на украинскиот град.

„Ова не е за нас, овој филм е за Украина, за луѓето од Мариупол… завчера падна уште еден украински град… многу градови пред тоа“, рече Чернов во својот говор.

Покрај домаќинот на познатите личности кои присуствуваа на церемонијата во Кралската фестивалска сала покрај реката Темза во центарот на Лондон, на листата на гости беше и претседателот на БАФТА, британскиот принц Вилијам.

Домаќин на филмските награди БАФТА (Британската академија за филмска и телевизиска уметност) беше актерот Дејвид Тенант.