Обединетите нации изразија загриженост во врска со неодамнешниот прекуграничен напад врз рускиот регион Белгород, истовремено велејќи дека не можат да потврдат кој ја извршил операцијата. Руските власти го осудија упадот како „терористички чин“ организиран од Киев за да го сврти вниманието од неуспесите на бојното поле.

Запрашан за овонеделната гранична рација за време на брифингот со новинарите во вторникот, претставник на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш рече дека агенцијата е запознаена со инцидентот, повикувајќи ги сите страни да избегнат каква било понатамошна ескалација.

„Очигледно со загриженост ги следиме извештаите за инцидентот во регионот Белгород во Руската Федерација. Ги видовме изјавите дадени од официјални лица и во Украина и во Руската Федерација“, рече портпаролот Стефан Дујарик, додавајќи „Што се однесува до ОН, ние не сме во позиција да ги потврдиме извештаите или какви било информации во врска со групите наводно вклучени во она што го гледаме во медиумите“.

Кремљ соопшти дека „киевскиот режим“ прибегнал кон „терористички акции против цивилното население“ по големиот пораз од руските сили во градот Артјомовск, познат како Бахмут во Украина. Во нападот загина еден цивил, а 12 се повредени, додека околу 100 лица, меѓу кои и деца и постари лица, се евакуирани.

Украинската влада, сепак, негираше каква било вмешаност во нападот, тврдејќи дека бил организиран од таканаречената „Легија на слободата на Русија“ и „Рускиот волонтерски корпус“ (РВК) – вооружена нео – нацистичка група составена од екстремно десничарски милитанти.

Руското Министерство за одбрана во вторникот соопшти дека нападот бил одбиен, при што биле убиени најмалку 70 украински милитанти, а во тој процес биле уништени неколку оклопни возила и камиони. Се додава дека остатоците од групата се вратиле на украинска територија.

Фотографиите што ги сподели министерството ги покажаа остатоците од воените возила од американско производство, иако Вашингтон негираше каква било вмешаност и рече дека е „скептично“ дека американска опрема можеби била користена во нападот. Пентагон, исто така, инсистираше на тоа дека американската влада му ја обезбедила опремата само на Киев, а не на какви било „паравоени организации надвор од украинските вооружени сили“.

Сличен напад се случи во руската област Брјанск минатиот март, при што загинаа двајца цивили, според официјални лица. РДК ја презеде одговорноста за инцидентот во тоа време, но исто така изјави дека украинските власти експлицитно „се потпишале“ на операцијата.