Како и во другите аспекти на животот, постојат одредени родови разлики во сексот. Добро познат факт е дека мажите повеќе уживаат во сексот наутро, а жените навечер. Сепак, оваа жешка поделба е многу посложена отколку што мислевме досега.
Според експертите, преферираното време од денот за секс не е поврзано само со полот, туку и со карактерот. Докторот по психологија, Дејвид Луден, во својата статија, опишал дека претпочитањето на утрински, вечерни, па дури и рани утрински часови може да открие многу за личноста на личноста која го претпочита.
За многу луѓе утринската енергија, ладниот воздух и топлата утринска светлина можат да предизвикаат голема возбуда, а за другите луѓе е речиси невозможно да се отпуштат и да уживаат во сексот кога работниот ден е пред нив.
Подолу можете да прочитате каков е карактерот на една личност, според тоа во кое време од денот или ноќта најмногу се расположени за „жешки игри под чаршафите“.
Утрински секс
Луѓето кои претпочитаат утрински секс се организирани, систематски и методични. По природа тие се интроверти и сакаат да си играат на сигурно, па повеќе ќе уживаат во побезбеден секс и помалку ќе сакаат да пробуваат нови работи, како екстремни пози и разни играчки. Луѓето кои сакаат утрински секс всушност сакаат да водат љубов.
Попладневен секс
Ако сакате попладневен секс, веројатно сте хедонист. Луѓето со оваа желба сакаат да се гушкаат под ќебе, да вклучат добар филм и да се гушкаат со партнерот. За нив тоа е и најубавата предигра, а во сексуалните активности нужно мора да се вклучи и нежноста. Исто така, сакаат да пресметуваат бидејќи знаат дека навечер ќе бидат уморни од секојдневните обврски.
Вечерен секс
Луѓето кои сакаат вечерен секс пред спиење се исклучително сексуални луѓе. Тие се екстровертни и самоуверени, а нивната сексуална енергија се гледа од авион. Атмосферата им е многу важна, па ќе се обидат да го заведат партнерот и да направат се за да им го направат сексуалниот живот што е можно поинтересен. Испробување нови пози, проучување трендови и играчки – тие се еден вид хоби. Веројатно постојано размислуваат за секс.
Во средината на ноќта
Луѓето кои се будат среде ноќ и се подготвени за сексуални активности се одлични авантуристи кои го живеат животот во потполност. Обично сакаат екстремни спортови, патувања и живот на работ, а својата личност ја пресликуваат и во спалната соба. Сексуалното задоволство е една од најважните работи во врската, а ако сексот не им одговара, тие ќе избегаат без разлика.