Ози Озборн повеќе нема да настапува во живо и ги откажа сите негови претстојни настапи додека се опоравува од операција на ‘рбетот. На 74-годишниот рокер му беше дијагностицирана Паркинсонова болест во 2020 година и се бореше со разни здравствени проблеми во последниве години.

Тој требаше да ја започне својата европска турнеја во мај, првично закажана за 2019 година, која трипати беше одложувана. Сега е официјално откажана, заедно со некои други датуми во иднина.

Последната турнеја на Ози беше во декември 2018 година, каде што настапи на Ozzfest во Инглвуд како дел од неговата проштална турнеја No More Tours II.

Во својата објава тој им се извини на фановите:

„Ова е веројатно една од најтешките работи што некогаш сум морал да ги споделам со моите верни фанови. Како што сите знаете, пред четири години овој месец имав голема несреќа каде што го оштетив ‘рбетот.

Мојата единствена цел за овој пат беше да се вратам на сцената. Мојот глас за пеење е добар. Сепак, по три операции, третмани со матични клетки, бескрајни сесии за физикална терапија и од неодамна револуционерен кибернетски третман (ХАЛ), моето тело е сè уште физички слабо.

Искрено, понизен сум од начинот на кој сите трпеливо ги чувате вашите билети цело ова време, но со чиста совест, сега сфаќам дека не сум физички подготвен да одам на мојата претстојна турнеја во Европа и Велика Британија… никогаш не можев да замислам дека моите денови на турнеја завршуваат вака. Мојот тим моментално смислува идеи каде ќе можам да настапувам без да морам да патувам од град до град и земја до земја.

Сакам да му се заблагодарам на моето семејство……мојот бенд…….мојот екипаж……Ве сакам сите… Враќањето на билетите е достапно на местото на купување“, рече рокерот, пренесува Daily Mail.