Правилната гардероба може да не направи да изгледаме помлади и помодерни, но има и парчиња облека кои можат да додадат 10 години, тврдат стилистите.
Иако за вкусовите не може да се расправа, експертите велат дека овие работи се погрешни за сите.
Големи шари
При изборот на фустани или блузи со бујни цветови или големи кругови, хармонијата е нарушена, а целото внимание е насочено кон облеката. Впечатливите принтови со големи мотиви и дезени особено не им се препорачуваат на жените кои се ситни и ниски бидејќи тоа ги прави да изгледаат визуелно постари.
Дамите кои сакаат да изгледаат витки не треба да ги носат овие дизајни. Но, ако не можете да одолеете на цветните и апстрактните принтови, изберете облека со елементи со средна или мала големина.
Исто така, запомнете дека повеќето жени сакаат динамични и ритмички детали.
Деловен фустан
Деловен фустан несомнено изгледа добро, но сè околу него мора да биде совршено: ткаенината, шевовите, кројот, бојата. Но, има проблем – таквите фустани не одговараат на сите.
За младите жени, подобро е да го избегнуваат овој модел и да го заменат со полежерни лелеави фустани.
Големи чанти
Иако многу жени ги избираат затоа што се практични, стилистите нè советуваат добро да размислиме што треба да понесеме со нас кога ќе излеземе од дома и сепак наместо голема чанта да се одлучиме за мала чанта.
Гардеробата што ја носиме многу придонесува за тоа како изгледаме. Секоја жена се стреми да изгледа свежо, младо и привлечно, а тоа може да се постигне со изборот на вистинската гардероба. Не треба да се срамите од своите години, но нема потреба да носите одредена облека за да изгледате постари.