Кошаркарите на Денвер Нагетс играат феноменална сезона во регуларниот дел. Синоќа ја запишаа и седмата победа по ред пред своите навивачи. Го совладаа Портланд 122:113 а уште една МВП партија пружи неверојатниот Никола Јокиќ.

Денвер Нагетс после синоќешниот триумф над Портланд има учинок од 30 победи и 13 порази и натаму е прв на Западот.

Никола Јокиќ за три четвртини односно за 34 минути на паркетот постигна 36 поени, 12 скока и 10 асистенции со една украдена топка. Ова е негов 89. трипл-дабл во НБА кариерата а дури 13-ти сезонава.

Јокиќ испиша уште една историја во НБА зошто втор пат во кариерата постигнува трипл-дабл со повеќе од 30 уфрлени поени со 90% успешност од игра што пред него му пошло од рака само на Вилт Чембрлен.

Резултати НБА: Милвоки – Торонто 130:122, Сан Антонио – Бруклин 106:98, Денвер – Портланд 122:113, ЛА Клиперс – Филаделфија 110:120.