Сите знаеме колку е опасно претераното изложување на сонце за нашето здравје, но исончаниот тен е нешто од кое не се откажуваме. Повеќето девојки сакаат инстант боја, па ќе се согласат на секакви луди трикови за потемнување.

Опсесијата со темната кожа оди дотаму што девојките со месеци се „подготвуваат“ во солариум на плажа, трошат цело богатство на производи за солариум, истражувачки трикови на интернет кои често вклучуваат бизарни совети. Една од нив е употребата на пиво за калење, поточно посипување пиво на плажа.

Имено, корисниците на TikTok тврдат дека „капењето во пиво“ ви овозможува брзо и евтино да добиете бронзен тен.

Освен што ни изгледа премногу лепливо и нехигиенски, овој трик изгледа сосема безопасен. Меѓутоа, овде грешиме! Ова е многу опасен совет, а експертите ги предупредуваат младите да не го практикуваат овој метод на потемнување.

Не само што ве прави магнет за мува, туку и ве става на ризик од топлотен удар, алергии на сонце и потенцијално смртоносен рак на кожата.

Кетрин Клифорд, ко-основач на добротворната организација за подигање на свеста за ракот на кожата Skcin, изјави за The Sun:

– Тешко дека можам да поверувам дека ова лудило постои. Ова е исклучително опасен тренд со потенцијално сериозни последици, додаде таа:

– Луѓето од сите возрасти кои често се изложуваат на сонце се изложени на сериозен ризик од развој на сите видови рак на кожата, а изложувањето на сонце е силно поврзано со развојот на меланом – најтешката форма на кожни болести.

Употребата на пиво го зголемува ризикот од изгореници, а особено е опасно да се нанесува било каква крема за сончање без заштитен фактор.

– Прекумерното изложување на сонце е поврзано со развој на меланом. Употребата на пиво за потемнување, особено без заштитен фактор, значително го зголемува ризикот од изгореници, топлотен удар и со континуирана употреба, предвремено стареење. Без заштитен фактор потребни се само 10 минути на сонце за да почне да гори – истакнува Стефано Пиетрини, кој тврди дека таков тен не вреди за вашето здравје.

Ако веќе треба да се изложувате на сонце, најдобро е да внимавате каква гардероба ќе изберете, односно да биде нешто заштитно, како и капа, очила и крема за сончање.