Новозеландската авиокомпанија Ер Нов Зеланд го „фати“ принцот Хари во лага, пренесува Дејли Меил.

Во својата книга, принцот Хари спомнал дека неговата сопруга Меган Маркл и свекорот Томас полетале од Мексико за Велика Британија со лет од прва класа на Ер Нов Зеланд. Сепак, овие зборови на војводата од Сасекс се покажале како лага.

„Никогаш не сме имале летови меѓу Мексико и Велика Британија. И немаме прва класа. Имаме само бизнис класа“, објави авиокомпанијата на Твитер.

Ер Нов Зеланд се пошегува дека ќе направи посебна класа на услуги достојна за принцот Хари и Меган Маркл.

„Ќе отвориме Сасекс класа. Наскоро ќе започне да функционира“, се насмеа портпаролот на авиокомпанијата.

Мемоарите на принцот Хари „Резерва“ се појавија во книжарниците низ светот на 10-ти јануари. Веќе следниот ден по објавувањето на книгата на војводата од Сасекс, станаа најпродаваната книга.