Николас Кејџ неодамна во едно интервју изјави дека не сака да биде дел од филмовите Star Wars, бидејќи е повеќе обожавател на друга популарна франшиза Star Trek.

Актерот Педро Паскал претходно изјави дека се обидува да го заведе Николас Кејџ во светот на Star Wars, но легендарниот актер одговори дека не планира да се приклучи на историската франшиза.

Зборувајќи за Yahoo Entertainment во едно неодамнешно интервју, Кејџ призна дека Паскал, кој глумеше заедно со Кејџ во The Unbearable Weight of Massive Talent, се обидел да го убеди да глуми во Star Wars, но актерот не бил заинтересиран.

„Одговорот е ‘не’. И не сум баш по тоа. Јас сум Trekkie, човеку. Јас сум на Star Trek. Јас сум на Ентерпрајз, таму се врткам“, изјави Кејџ.

Кејџ понатаму објасни дека пораснал гледајќи го Вилијам Шатнер во серијата и го пофали актерот Крис Пајн, кој ја толкува улогата на Џејмс Т. Кирк во продолженијата од 2013 и 2016 година.