Топлите летни температури ни носат проблеми со шминкањето, па еве неколку совети како вашиот кармин да трае подолго.

Дали понекогаш се прашувате каква шминка да изберете за време на топлите летни денови? Во случај да не можете да ги замислите очите без маскара, најдобро е да изберете водоотпорна. Малку е веројатно дека некоја друга би преживеал на трепките за време на искушенијата на топлина и пот.

Пудрата треба да се замени со тонирана крема со заштитен фактор, но доколку не сте сигурни за карминот, еве совети како да го нанесете и да направите да трае на топол ден.

Прво, подгответе ги усните. Како што не сакате да ставите пудра на лицето пред миење и нанесување крема, така и вашите усни заслужуваат малку третман. Направете нежен пилинг и задолжително поминете добро преку рабовите, покривајќи ја и кожата околу усните.

После тоа, нанесете многу балсам за усни за да ги нахраните и да ги „излечите“ микропукнатините. Почекајте неколку минути и избришете го вишокот со марамче.

За да не се прелее карминот преку работ на усните, најдобро решение е моливот – малку поцврста формулација. Во лето одлучете се за двоен раб – прво намачкајте го коректорот околу усните и изблендирајте го кон лицето, а потоа исцртајте ги линиите со моливот. Потоа користете го тој молив за малку да ги засенчите и усните.

За долготраен ефект, изберете кармини кои имаат мат или сатенски ефект – помалку се размачкуваат од оние со висок сјај. Нека има добра пигментација, но и со доволно масло за нега за да не се исушат усните во текот на денот.

Нежно притиснете ги усните со марамче, а потоа сетирајте го карминот со минимална количина безбојна пудра. За крај, не заборавајте да го понесете карминот за да можете и во текот на денот да ја поправите штетата што ќе ја направи жештината.