Никој не се сомнева дека здодевната атмосфера во домот може да доведе до предвремено стареење на домаќинката. За да не ви се случи ова, подобро е да се ослободите од работите во внатрешноста кои лошо влијаат на вас. Кои работи во куќата можат да ве стареат пред време?

1. Лошо избрани навлаки за перници
Ретко кој обрнува внимание на ткаенината на навлаките за перници. Земете пример од холивудските ѕвезди Џенифер Анистон, Ким Кардашијан и други кои спијат само на свилени перници. Излегува дека спиењето на свилени чаршафи и перници може да ја продолжи младоста. Се ослободувате од непотребните набори и брчки. Свилата не ја апсорбира козметиката што ја нанесувате навечер, што не може да се каже за памукот.

 1. Лоша светлина
  Осветлувањето игра важна улога во домот. На овој начин можете да ја обезбедите удобноста на вашите очи. Во спротивно, човекот почнува да кривогледува и се појавуваат апсолутно непотребни брчки. Затоа, ако сакате да ја заштитите кожата на лицето, тогаш подобро е да додадете неколку сијалици на осветлувањето.
 2. Неповолна атмосфера
  Ако влажноста во куќата е под 60%, тогаш кожата почнува многу да страда. Старее пред нашите очи бидејќи ја губи влагата. Ова е најчесто опасно во студениот период кога грејните апарати сè уште работат. Покрај тоа, сувата средина е идеална почва за размножување на вируси кои повремено се обидуваат да го тестираат нашиот имунитет.
 3. Непријатен мебел
  Држењето на телото влијае и на видот. Ако седиме на ниско столче свиткано на масата, тогаш не можеме да зборуваме за држење на телото. Затоа, ако имате своја канцеларија во куќата, обидете се да ја изберете најудобната маса и столчиња.

  5. Употреба на агресивни хемикалии за домаќинство
  Рацете можат да ја изневерат и нашата вистинска возраст. Затоа треба да се грижите за нив на ист начин како што се грижите за вашето лице. Препорачливо е да ги миете садовите со ракавици, но доколку ви е непријатно, можете да ги отстраните. Точно, за ова ќе мора да го смените детергентот, бидејќи обичниот содржи многу хемија. И запомнете дека на детергентот му треба време да почне да работи, не мора веднаш да го измиете.

  6. Непријатно опкружување
  Доколку не ви се допаѓа внатрешноста или атмосферата во станот, тоа ќе влијае на вашето расположение и изглед. Нема ни да забележите како аглите на усните почнуваат да паѓаат и се појавуваат дополнителни брчки. Затоа, не губете време и менувајте ја околината во вашиот дом.

  7. Софа на преклопување
  Тоа не значи дека станот не треба да има софа кревет. Можеби е таму, но не мора да спиете на него. За да се чувствувате добро и да спиете мирно, мора да имате добар кревет и душек.