Во денешно време, сè помалку луѓе обрнуваат внимание на уредниот изглед, бидејќи секојдневниот стил е широко распространет. Но, да не заборавиме дека невниманието не е синоним за невешт. Дури и жена со добро избрана облека може да изгледа некако ефтино ако не обрне внимание на малите детали што го расипуваат секој изглед. Еве за што зборуваме.
“Брчки” на хулахопките
Брчките на лицето се дури и подобри од „брчките“ на хулахопките. За да избегнете добивање на овие досадни лизгања во коленото и глуждот, подобро е да обрнете внимание на големината на хулахопките, како и на содржината на ликра. Ако има помалку од 5% еластан, областа на бутот брзо ќе се релаксира, бидејќи ликрата е само околу половината.
Неправилно избрана долна облека
Основното правило за долна облека е дека таа секогаш треба да биде под облека и да не е очигледна за луѓето. Колку е погуста ткаенината на горниот слој на облека, толку повеќе можат да бидат украсени деталите за градникот и гаќичките. За тесна облека треба да се одлучите за мазна и беспрекорна долна облека. И воопшто, „eтикирањето“ на лента за градник од деколтето навистина го уништува изгледот.
Постојан допир на облека
Ако се чувствувате непријатно да носите одредена облека, едноставно не ја носете. Постојано исправување и влечење остава впечаток дека се чувствувате крајно нервозни.
Дамки на очилата
Ефектот на која било стилска рамка може лесно да се расипе со валкани леќи. Бидете сигурни дека секогаш имате при рака крпа од микрофибер и од време на време бришете ги очилата.
Користете подлога како кармин
Ефектот на „шминка без шминка“ е одличен и има богата палета на „голи“ кармини.
Хеланки наместо панталони
Хеланките се прекрасна облека за спорт. Може да се носат со дуксер или само маица. Но, запомнете дека хеланките не се панталони и да ги носите со туника или високи потпетици дефинитивно не е добра идеја.