Аманда Гоф (48) е некогашна ескорт дама од Австралија, која од својата 37. година одлучила да работи како деловна придружничка. 

Искуството од својата работа го пренела во две книги „Зависна“ („Hooked“) и „Повторно на врвот“ („Back on top“), каде ги советува припадничките на понежниот пол како да имаат постраствена врска.

Оваа некогашна ескорт дама признава дека била со разни мажи, од адвокати и лекари, банкари, сметководители, па сè до работници во ИТ секторот. Таа истакнува кои пет работи ги одбиваат мажите и им го намалуваат либидото.

Премногу шминка

-Мажите не сакаат многу шминка. Им пречи кога оставате траги на нивната постелнина или облека. Оставете го она што сметате дека ве прави поубава за вечерните часови, кога знаете дека нема да завршите во кревет – истакнува Гоф, а пренесува Дејли Стар.

Депилација на цела интимна зона

-Мажите не сакаат кога жените целосно ги отстрануваат влакната. Тие тоа не го сметаат за женствено. Многу подобра глетка за нив е дискретна интимна зона која не е целосно депилирана – објаснува оваа поранешна ескорт дама.

Премногу зборување

-Заборавете на некои бесцелни разговори во текот на односот што никаде не водат. Мажите тогаш не слушаат, само ќе ги изнервирате и ќе се откажат од акцијата – смета оваа поранешна новинарка.

Глумење оргазам

-Не гледам причина зошто жените го прават тоа, ниту себеси ниту на партнерот. На мажите им се допаѓа кога ќе забележат дека ве довеле до врвот. Но, во сексот, егото е многу важно. Ако мажот забележи дека не може да ве доведе до оргазам, а вие уште сте го излажале, тоа ќе го демотивира и нема да сака однос следниот пат – објаснува Саманта.

Прашањето дали ве сака

– Дури и кога мажите сакаат некого, тие ретко зборуваат за тоа. Ако секој ден го прашувате дали ве сака или честопати го принудувате да ви изјавува љубов, тоа само ќе го одврати од вас. Ако се чувствувате несигурно и имате потреба од постојани изјави на љубов, разговарајте со пријателите или со психотерапевт. Партнерот не е личност за тоа – завршува Аманда.