Оскаровката Натали Портман откри дека никогаш не сонувала дека ќе поседува професионален фудбалски клуб, додавајќи дека фудбалот е совршено место за борба за родова еднаквост.

Познатата и наградувана 42-годишна актерка, продуцентка и режисерка е ко-основач на фудбалскиот тим „Ангел Сити“ кој се натпреварува во Националната женска фудбалска лига. Меѓу косопствениците се познатата тенисерка Серена Вилијамс, актерките Џесика Честејн, Џенифер Гарнер и Ева Лонгорија, претприемачката Кара Нортман, поранешната американска фудбалерка Џули Фуди, Миа Хам.

Тимот заврши на осмото место во својата прва сезона во 2022 година, но имаше просек од 19.105, најмногу во Националната женска фудбалска лига.

„Ова е дефинитивно необичен, неочекуван пресврт на настаните во мојот живот, мојата љубов кон фудбалот“, изјавила Портман, која е во Австралија на Светското првенство за жени.

Таа рече дека никогаш не сонувала да има професионален спортски тим, но тоа се променило кога забележала како еден од нејзините синови гледа на фудбалерките со истото восхитување и обожавање како и машките фудбалери.

„Тоа е промена на културата, ако нашите момчиња така гледаат на жените, така се менува. Тоа е она што навистина ме возбуди. А играчите беа такви икони и хероини“, додала таа.

Таа нагласила дека „театарот“ на фудбалот е совршено место за борба за родова еднаквост.

„Што можеме да направиме за родовата еднаквост отколку да ја имаме оваа неверојатно голема група влијателни жени заедно, правејќи спектакл со овие неверојатни играчи на чело“, рекла актерката и сопственичка на фудбалскиот тим.

Натали Портман глумеше во голем број блокбастери и независни филмови, добивајќи повеќе признанија, вклучувајќи Оскар и два Златни глобуси. Во 2010 година го освои Оскар за најдобра женска улога за улогата во филмот „Црниот лебед“.