Поранешната ѕвезда на хумористичната серија „Козби шоу“, актерот Бил Козби, беше обвинет за силување од пејачката Морган Пикард. Ова е уште едно во низата обвинувања за сексуална злоупотреба со кои се соочува.

Случајот наводно се случил во 1987 година во Њујорк, кога Морган и Бил штотуку се запознале. Во обвинението, пејачот изјавил дека ја „дрогирал и сексуално ја злоставувал“, како што пишува Дејли Бист.

Козби потоа ја поканил младата пејачка на снимањето на своето шоу за да и ‘помогне на кариерата’, и понудил пијалок и ја поттикнал да пие, по што таа набрзо се онесвестила. Таа изјавила дека после тоа се разбудила гола во хотелската соба и дека верувала дека актерот ја силувал.

Во тужбата се именувани и NBC Universal Media, Kaufman Astoria Studios, Astoria Studios Limited Partnership II и The Carsey-Werner Company за неуспехот да го „истражат, предупредат, надгледуваат или обидат да го гонат“ Козби. Актерот зборуваше со јавноста преку неговиот претставник и јас го нареков Морган „алчен и бара внимание“.

Веќе во 2015 година, над 60 жени го обвинија актерот и комичарот за силување и сексуално вознемирување, а неколку од нив тврдеа дека тој ги дрогирал. Првото обвинение заврши со судење бидејќи поротата не успеа да донесе едногласна одлука. Но, во 2018 година, Козби беше прогласен за виновен и осуден на три до десет години затвор, му беше наредено да оди на доживотно советување и ставен во регистарот на сексуални престапници.

Две години подоцна, Козби беше ослободен од затвор бидејќи пресудата беше поништена поради недолично однесување на обвинителството. Актерот сè уште тврди дека наводите се лажни.

Никогаш не сум го сменил мојот став или мојата приказна – објави тој на Твитер по излегувањето од затвор, заблагодарувајќи им се на своите фанови, поддржувачи и пријатели кои застанаа покрај него, а особено му се заблагодари на Врховниот суд на Пенсилванија за одржувањето на владеењето на правото.