Десетгодишно момче денеска било погодено од гром на плажа во близина на Волонгонг.

Службата за брза помош во Нов Јужен Велс соопшти дека несреќата се случила откако невреме ја погодило областа, пишува The Guardian.

Болничарите биле на местото на настанот и го реанимирале малото. Од полицијата велат дека момчето го преживеало ударот на гром, но дека се уште е под опсервација. Австралиското биро за метеорологија издаде предупредување за силна бура за делови од источен Нов Јужен Велс, вклучително и области околу Волонгонг.