Килијан Мбапе и Пари Сен Жермен започнаа „војна“ во која засега двете страни си тераат по свое и не попуштаат што може да биде проблематично како за клубот така и за самиот играч.

Имено Мбапе не сака да го продолжи договорот кој му завршува наредната година, а во исто време сака да го одработи истиот до крај, ситуација која пак не ја одобруваат „светците“ кои не сакаат да го загубат во 2024 без никакво трансфер обештетување.

Французинот сега е оставен на страна и според „ЕСПН“ тој сигурно нема да биде дел од составот за отварањето на сезоната во Лига 1 во кое актуелниот првак ќе се соочи со Лориен на „Паркот на принцовите“.

Истиот извор пренесува дека напаѓачот може да ги пропушти и преостанатити натпревари кои се на програмата овој месец, соочувањата со Тулуз и Ленс како дел од казната.

Наводно ПСЖ е спремен и да презема и најрадикален чекор, да го „замрзне“ Килијан цела сезона ако не го продолжи договорот, ама засега фудбалерот е смирен и не стравува, плаши од овие закани.