Откако пред речиси три години ги објави мемоарите „The Meaning Of Mariah Carey“, една од најубавите и најуспешните пејачки Мараја Кери се најде во центарот на вниманието на јавноста.

Иако оттогаш помина многу време, таа не се двоуми да открие детали од приватниот живот и да се потсети на сите тешки моменти низ кои поминала, пренесува Глоси.

Во своите мемоари, кои се продадени во илјадници и стотици примероци, Мараја пишува за тешките моменти кои ги доживеала како дете, а некои од нив ги објави Би-Би-Си. Меѓу другото, Мараја потсети на бројните тепачки меѓу таткото Алфред и братот Морган.

„Вообичаено беше некој да прави дупка во ѕидот со тупаница или работите да летаат низ куќата“, откри таа.

Во нив пејачката се присетила на периодот кога имала само шест години и кога била сведок на семејно насилство, а во една прилика дури морала да повика сосед на помош бидејќи татко и ја нападнал мајка ѝ. Пристигнаа и полицајците, а еден од нив рече:

„Ако ова дете преживее, тоа ќе биде чудо.

Пејачката ја „провика“ и нејзината сестра Алисон, за која верува дека ја вовлекла во ризични ситуации. Во една прилика го допрела и момчето на нејзината сестра, за кое дури подоцна сфатила дека е макро.

Иако на Мараџи многумина и завидуваат на животот што го води денес, пејачката во својата книга открила дека кога имала само 12 години, момчето на нејзината сестра се обидело да ја заведе носејќи ја во кино. Штом седнале и почнал филмот, почувствувала како ја ставил раката околу нејзината половина. Тогаш видела дека носи пиштол, па побегнала од салата.

Но, тоа не е крајот ниту на нејзините признанија во нејзините мемоари. Во 1993 година, пејачката се омажи за Томија Мотола, која и го обезбеди првиот договор, а тој ја убеди да сними божиќен албум на кој нејзин најголем хит е „All I Want For Christmas Is You“.

На крајот, Мотолаврло испадна дека е љубоморен сопруг кој го контролира секој нејзин потег. Тоа го покажа во 1996 година, кога Мараја во своето домашно студио сними ремикс на песната „Always Be My Baby“ со хип хоп продуцентот Џермејн Дупри и раперот Да Брата.

Кога завршиле со снимањето, пејачката и Да Брат тргнале со автомобил по хамбургери, па Мотола „полудел“ и испратил вооружени стражари по неа.

„Продаде милиони плочи, девојче. Живееш во палата. Имате се, но ако не можете да излезете на плескавица кога сакате, тогаш навистина немате ништо. Мора да излезеш одовде“, ѝ рекол раперот додека јаделе хамбургери.

Набрзо следеше развод од Мотола, а во 2008 година се запознава со Ник Канон, со кој беше во брак до 2016 година. Дури и тој брак не издржа, па многумина тврдат дека и покрај тоа што има милиони, Мараја не ја нашла вистинската љубов и среќа.